İletişim Bilgileri

ZİRAAT TARIM MARKET "Tarımın Herşeyi"

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Ahmet İÇLİ
  • Telefon numarası: +90 (384) 000-00-00
  • MSN: icliler@hotmail.com
  • Adres: Sivritaş Mah. Dumlupınar Cad. No:60, Ürgüp, Nevşehir, 50400, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

HEDEF BÜYÜTMEK ve YAPMAK

HEDEF BÜYÜTMEK ve YAPMAK
7 DEKAR ARAZİDEN 200 DEKAR ARAZİYE, 200 TONLUK ÜRETİMDEN BİN TONLUK ÜRETİME

21.02.2013 00:00

  • GÜMÜŞHANELİ GENÇ PATATES ÜRETİCİSİ HEDEF BÜYÜTTÜ

GÜMÜŞHANE (İHA) – Gümüşhaneli genç girişimci İsa Özel, Şiran ilçesine bağlı Alacahan köyünde 7 dekar arazide başladığı patates üretimini arsa kiralayarak önce 70 dekara sonra da 200 dekara çıkardı. Özel, 200 tonluk üretimini de bin tona çıkarmak için var gücüyle çalışıyor.

Antalya’dan ailesiyle birlikte baba ocağına geri dönen 31 yaşındaki Özel, genç girişimciliğin Gümüşhane ve bölgedeki örneği oldu. Üniversiteden de destek almak için girişimlerde bulunan Özel, ailesinin arazilerinin yanında köydeki diğer vatandaşların da boş tarlalarını kiralayarak hedefini büyüttü.
Tarımsal ekipmanını güçlendiren, köylülerine de ekmek kapısı açan Özel, bu yıl 200 dönüm arsada bin ton patates üretmeyi hedefliyor. İki yıl önce başladığı patates üretiminde toprağın verimini fark eden Özel, önümüzdeki süreçte şirketleşerek bölgenin tohum ihtiyacını da karşılamak istiyor.

Hem arazinin verimli olduğunu hem de vatandaşların patatese olan ilgisini keşfeden Özel, 2 yıl önce deneme ekimi yaptığı köyünde önce arsasını 7 dekara, daha sonra da 70 dekara çıkardı. Bu yıl 200 tona yakın patates hasadı yapan Özel, bunun yaklaşık 100 tonunu sattı, geriye kalan 100 tonun 50 tonunu da tohumluk olarak ayırdı.

Bir arkadaşının tavsiyesiyle Nevşehir’den getirdiği tohumlardan ürettiği patateslerin cipslik ve haşlamalık olduğunu kaydeden Özel, “Bu yıl ekeceğimiz patates tohumu ile yaklaşık 200 dekar arazide bu tarımı yapacağız. Halkımızın ilgisi var. Patatesimiz hem cipslik, hem haşlamalık patates. İnsanlar seviyor, yiyen insanlar tekrar tekrar gelip talep ediyor. Sadece Gümüşhane’de değil, Şiran’da, Kelkit’te, Şebinkarahisar’da, Çamoluk’ta da satışlarımız devam ediyor. Oralardan da olumlu tepkiler aldık. İnşallah önümüzdeki sezonda bin ton patates üretmeyi düşünüyoruz” dedi.

Organik tarımla patates üretimi için de Gümüşhane Üniversitesi Şiran Meslek Yüksekokulu ile işbirliği yapmak için gerekli girişimleri yaptıklarını ifade eden Özel, bunun için 10 dekarlık bir arazide geçiş tarımı yapıp daha sonra organik tarım yapacaklarını, insanların fenni gübresiz patatese talepleri olduğunu söyledi.

Gümüşhane bölgesinde insanların kırmızı kabuklu patatese de talepleri olduğunu, o noktada da tohum çoğaltmaya çalıştıklarını dile getiren Özel, bu bağlamda da 5 dekarlık bir arazide ekim yapıp kırmızı kabuklu patatesi piyasa süreceklerini kaydetti.
Bu yıl ilk hedefinin bin ton patates üretmek olduğunu ifade eden Özel, daha sonra da şirketleşip tohum yetiştirip, bölgenin tohum ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini belirterek, sadece bu yıl söküm işi için köyünde 20 işçi çalıştıklarını söyledi. Özel, “Köydeki insanlar için güzel bir gelir kapısı oldu. Kış mevsimine doğru çiftçiler için iyi paralar verdik. Bizimle çalışanlar mutluydu, onlara da iş kapısı açmış olduk” diye konuştu.

Özel, geçtiğimiz haftalarda Gümüşhane’de kurulan salı pazarında ocak üzerinde patates haşlayarak ilginç bir organizasyonla vatandaşların patateslerin tadına bakmasını sağladıklarını, böylelikle vatandaşların karar vermelerine yardımcı olduklarını belirterek, bu etkinliği yine yapmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Önceki Haberler
PATATES TOHUMU GÖZLEM GEZİSİ
PATATES TOHUMU GÖZLEM GEZİSİ

05.02.2013 00:00

Patates tohumlarının izinde Nevşehir - Adana gezi organizasyonu
ÖZEL SEKTÖR PATATES TOHUMUNU ÜRETTİ
ÖZEL SEKTÖR PATATES TOHUMUNU ÜRETTİ

02.01.2013 00:00

Patates tohumculuğu konusunda faaliyet gösteren Anka-Meijer, Türkiye'de özel sektöre ait ilk yerli ıslah patates tohumunun üretim iznini 26 Aralık 2012 tarihinde aldı.
Patates Tohumlarına Doğal Buzdolabı
Patates Tohumlarına Doğal Buzdolabı

06.12.2012 00:00

Patates Tohumlarına Doğal Buzdolabı