İletişim Bilgileri

ZİRAAT TARIM MARKET "Tarımın Herşeyi"

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Ahmet İÇLİ
  • Telefon numarası: +90 (384) 000-00-00
  • MSN: icliler@hotmail.com
  • Adres: Sivritaş Mah. Dumlupınar Cad. No:60, Ürgüp, Nevşehir, 50400, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

ELMANIN DURUMU

ELMANIN DURUMU
ELMA ÜRETİÇİSİ GECEN DÖNEM ZARAR ETTİ BU DÖNEM AYNI HATAYA DÜŞMEYELİM..

12.10.2012 00:00

Isparta Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Adar, geçen yıl elma ticaretinde yaşanan sıkıntıyı teşviğin olmamasına bağladı. Elmanın şu anda dalında 0.80,1,1.2 TL arasında alıcı bulduğunu belirten Adar, iç piyasadaki iyi koşullara aldanılmamasını, ihracat teşviğinin mutlaka verilmesi gerektiğini söyledi.

Isparta Ticaret Borsası B
aşkanı Ahmet Adar, geçen sezon düşülen hatalara bu yıl düşülmemesi gerektiğini ifade etti. Dalında 1 TL civarında satılabilen elmanın geçen yıl soğuk hava depolarında daha yüksek fiyata satma umuduyla bekletildiğini belirten Adar, "Geçen sezon evdeki hesap çarşıya uymadı. 1 Haziran ayına kadar soğuk, hava depolarındaki elmalar eritilemedi. Satılanlar da zararına satıldı.

ÜRETİCİ VE ÇİFTÇİ ZARAR ETTİ
Soğuk hava deposu masrafları üreticiyi ve çiftçimizin zarar etmesine neden oldu. Bu yıl aynı hataya düşül memeli.‘ Şu an elma dalında iyi fiyattan satılabiliyor. Soğuk hava depolarında bekletilerek zarar riski ortaya çıkıyor. Bu yanlışa düşülmemeli. Bir de bütün elmalar 1.2 TL'ye satılacak diye bir şey yok. Kaliteli olan var, olmayan var. Elmada kalite standardı oluşturulmalı, para yapacak elma iyi hesaplanmalı" dedi.
BU YIL AYNI HATAYA DÜŞÜLMEMELİ
Geçen sezon Hükümetin elmaya ihracat teşviği vermemesini de eleştiren Borsa Başkanı Adar, bu yıl aynı hataya düşülmemesini istedi. Siyasilerden teşvik karan verirken birkaç köy muhtarının verdiği bilgiyle yetinmemelerini isteyen Adar, "Geçen yıl bize soran olmadı. Birkaç köy muhtarı ve tüccar 'elmada durum iyi’ dedi, teşvik çıkmadı. Halbuki elmaya teşvik gerekliydi. Çünkü daha önceki yıllarda alınan teşvik nedeniyle yeni pazarlar bulundu, dış ticaret başladı. Bu pazarlarda süreklilik için, kaybetmemek için teşvik devam etmeli. Bu yıl elmaya teşvik mutlaka verilmeli" diye konuştu.