İletişim Bilgileri

ZİRAAT TARIM MARKET "Tarımın Herşeyi"

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Ahmet İÇLİ
  • Telefon numarası: +90 (384) 000-00-00
  • MSN: icliler@hotmail.com
  • Adres: Sivritaş Mah. Dumlupınar Cad. No:60, Ürgüp, Nevşehir, 50400, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Patatesin Kurtuluşu

Patatesin Kurtuluşu

01.10.2012 00:00

Patatesin Kurtuluşu

"Niğde Patatesin Kurtuluşu Ortadoğu ve Irak Piyasasıdır"

Ziraat Mühendisleri Odası Niğde Şube Başkanı Rasim Yılmaz, "Niğde patatesinin kurtuluşu Ortadoğu ve Irak piyasasıdır" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Niğde Şube Başkanı Rasim Yılmaz, "Niğde patatesin kurtuluşu Ortadoğu ve Irak piyasasıdır" dedi.

Yazılı açıklama yaparak patates üreticilerinin sıkıntılarına değinen Yılmaz, Niğde'de patatesin kilogram başına üretici satış fiyatlarının 15-18 kuruş olmasının, Niğdeli çiftçiyi zarara uğratmaya devam ettiğini söyledi.

Niğde'de üretilen patates miktarının 800 bin ton, kayıt dışı üretimle birlikte toplam üretimin 1,5 milyon ton olduğunu belirten Yılmaz, üretimde girdiler hesaplandığında patatesin maliyetinin kilogram başına 30 kuruş olduğunu belirtti.

Üreticinin bu koşullarda satmaya devam etmesi halinde 180 milyon lira zarara uğrayacağını vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Bu telafisi imkansız ve Niğde ekonomisinin çöküşü anlamına gelen rakamdır. Çözümün patateste üretim girdi fiyatlarının aşağı çekilmesi, devlet teşvikinin artırılması, üretilen patatese devlet eliyle dış pazarın sağlanmasıdır. Aksi halde sadece Niğde'de değil, tüm Türkiye'de patates üretimi dibe vurabilir. Niğde patatesinin en temel dış pazarı Ortadoğu. Ortadoğu ülkelerinde yaşanan siyasi krizler patatesi ihraç edilemez noktasına getirdi. Kuzey Irak'ta patates üretimi yok denilecek kadar az ve kişi başı patates tüketimi kolay elde edilebilen bir gıda maddesi olduğundan yıllık 80-100 kilogram civarında. Bölgenin yıllık patates tüketimi 2,5 milyon tondur. Maalesef bu pazara sınırlı üretimleri olmasına rağmen İranlı üreticiler giriyor. Üstelik fahiş fiyatlara girmesine rağmen, yetişemiyorlar. Niğde patatesin kurtuluşu Ortadoğu ve Irak piyasasıdır. Asgari kilogram başına 50 kuruştan ihracat gerçekleşecek durumda ve pazar müsait yapıdadır."

Yetkilerin gerekli bağları kurması halinde Niğde'de üretilecek tüm patatesin iç pazara ihtiyaç olmadan Irak pazarında tüketilmesinin mümkün olduğunu ifade eden Yılmaz, bunun için devletin ve ilgili bakanlıkların ticari anlaşmaları göz ününde bulundurarak en geç 2 hafta içinde ihracatı gerçekleştirecek eylemlerde bulunması gerektiğini belirtti.

Muhabir: Musa Özyürek

Yayıncı: İsmail İçer – NİĞDE

Haber Tarihi: 01 Ekim 2012 Pazartesi Saat 16:00
Anadolu Ajansı [3980612]

Önceki Haberler
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VE TOPTANCILIK SINAVI
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VE TOPTANCILIK SINAVI

03.08.2012 00:00

SINAV 3 KASIM'DA
HİBE SON GÜNLER
HİBE SON GÜNLER

25.07.2012 00:00

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, makine ve ekipman alımlarının yüzde 50′sine hibe yoluyla destekde son gün 3 Ağustos
MEDAŞ DEVRİMİ
MEDAŞ DEVRİMİ

20.07.2012 00:00

TARIMSAL SULAMA YAPAN ÇİFÇİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MEDAŞA BORCUNU ÖDEMEYEN YANDI.