İletişim Bilgileri

ZİRAAT TARIM MARKET "Tarımın Herşeyi"

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Ahmet İÇLİ
  • Telefon numarası: +90 (384) 000-00-00
  • MSN: icliler@hotmail.com
  • Adres: Sivritaş Mah. Dumlupınar Cad. No:60, Ürgüp, Nevşehir, 50400, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Ahlat'ta Patates Hasadı Başladı

Ahlat'ta Patates Hasadı Başladı

01.10.2012 00:00

Ahlat'ta Patates Hasadı Başladı

Hasat yapılan tarlalarda inceleme yapan Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl patates rekoltesinin iyi olduğunu ve patatesin ilçe ekonomisine 5 milyon lira katkı sağlayacağını söyledi.

Patatesin iç piyasasında sorun olmadığını, ancak patateste iç piyasayı aşarak dünyaya açılmak istediklerini ifade eden Demirden, şöyle konuştu:

"Bu yıl ki patates hasadı başlandı. Bütün çiftçilerimize bol kazanç ve bol ürün diliyoruz. Yaptığımız çalışmalar sonucunda, bu yıl patateste yüksek verim elde ettik ve bundan memnunuz. Rekoltemiz çok yüksek. En yüksek kaliteyi de yakalamış durumdayız. Patates iç piyasada herhangi bir sorun yok. Patateste iç piyasa tamamen elimizde ve pazar sıkıntımız yok. Ancak iç pazarı aşarak dünyaya açılmak istiyoruz. Artık kabuğumuzu kırıp ihracata yönelmek istiyoruz."

Bu yıl 25 bin dekar alana ekilen patatesten 150 bin tonu aşkın patates üretimi beklediklerini belirten Demirden, artık dış piyasaya da Ahlat patatesini pazarlamak istediklerini bildirdi.

Turunçgile uygulanan ihracat desteğinin patatese de uygulanması gerektiğini belirten Demirden, "Hollanda neredeyse Konya kadar. Ancak bizim 77 katımızdan fazla ihracat yapıyor. İhracatımızla Anadolu Bölgesi Haberleri'>Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Hollanda'yı geçmek istiyoruz. Ayrıca patates ekonominin yanı sıra istihdama da katkı sunuyor. Şu an yaklaşık 15 bin işçi tarlalarda çalışıyor. Yine bin aile bu işten geçimini temin etmekte. Halk buradan ekmeğini kazanıyor. Artık terörle anılmak istemiyoruz. Tek isteğimiz terörün bitmesi" dedi.

Ahlat patatesinin markalaştığını ve ülke çapında Ahlat patatesinin tanındığını bildiren Demirden, Ahlat patatesinin tezgahlarda aranan ve tercih edilen ürün haline geldiğini ifade etti.

Demirden, "Ahlat patatesi lezzeti, doğallığı ve aylarca muhafaza edilebilir olması nedeniyle bir marka. Bölge halkı manavlardan ve komisyonculardan özellikle Ahlat patatesini soruyor" diye konuştu.

Muhabir: Oktay Bayar

Yayıncı: Berin Arslan Çetin – BİTLİS

Kaynak: haberler.com

Haber Tarihi: 01 Ekim 2012 Pazartesi Saat 11:20
Anadolu Ajansı [3979345]

Önceki Haberler
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VE TOPTANCILIK SINAVI
BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ BAYİ VE TOPTANCILIK SINAVI

03.08.2012 00:00

SINAV 3 KASIM'DA
HİBE SON GÜNLER
HİBE SON GÜNLER

25.07.2012 00:00

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, makine ve ekipman alımlarının yüzde 50′sine hibe yoluyla destekde son gün 3 Ağustos
MEDAŞ DEVRİMİ
MEDAŞ DEVRİMİ

20.07.2012 00:00

TARIMSAL SULAMA YAPAN ÇİFÇİ BAŞTA OLMAK ÜZERE MEDAŞA BORCUNU ÖDEMEYEN YANDI.