İletişim Bilgileri

ZİRAAT TARIM MARKET "Tarımın Herşeyi"

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: Ahmet İÇLİ
  • Telefon numarası: +90 (384) 000-00-00
  • MSN: icliler@hotmail.com
  • Adres: Sivritaş Mah. Dumlupınar Cad. No:60, Ürgüp, Nevşehir, 50400, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

HASATLAR HÜZÜNLÜ GEÇİYOR

HASATLAR HÜZÜNLÜ GEÇİYOR

25.07.2012

Son yıllarda makinalaşmanın, şirketleşmenin vs gelişmeler nedeniyle üretim hesap edilemeyecek kadar arttı. Üretim planı istensede yapılamıyor. Hemen her üretilen ürün, ülkemiz ihtiyacının çok üstünde. Yani mecburen ihraç edilmek zorunda.

Üretim konusunda görüşme yaptığımız fikir paylaştığımız kişilerle şöyle bir ortak akılda birleştik. Her bölgede en kaliteli, verimli ürün ne ise, o bölgede belirlenen ürüne destek verilmeli. Hatta başka ürün devlet tarafından o bölgede yasaklanmalı. Mesela Çukurova bölgesinde tamamen mısır yetiştirilmeli, bir dekar dahi patates, pancar dikilmemeli. Kayseri bölgesine sadece pancar, Sivasa patates, Konya'ya hububat, Nevşehire kabak çekirdeği, Niğde'ye fasulye, Doğu Anadolu Bölgesine belli kısmına pamuk-belli kısmına hububat, Karadenizin belli kısmına tütün-belli kısmına çay üretimi yaptırılmalı. Bu öyle bir yapılmalı devlet tarafından en inceayrıntılar gözardı edilmemeli. Haksızlığa, torpile yer verilmemeli. Ülke ihtiyacı ne ise o kadar üretim yapılmalı, fazla üretim yapılacaksa önceden yurtdışı pazarı hazırlanmalı, ürün fiyatı devlet garantisi altında olmalı. Öyle bir strateji uygulanmalı ki Dünya tarımı göz önünde bulundurulmalı. Amerikadan mısır, Rusyadan buğday almamalıyız. Bu strateji sadece tarımda değil hayvancılıkta, sanayide, teknolojide her şeyde uygulanmalı…

Benim aklımın yettiği bunlar. Herkes mücadelesinden keyif alsın. Üretimin karşılığı alınsın. Allah yar ve yardımcımız olsun. Ülkemizde her bir bireyin yüzü gülsün İnşallah.

Kaynak: Ahmet İÇLİ